הצטרפו אלינו לקבלת ניוזלטר

העצמה נשית כלכלית חוצה יבשות

מה נסיעת התנדבות אחת לאוגנדה יכולה להוליד? שלוש נשים נסעו לשם וחזרו עם חלום בידיהן, מיזם ההמקדם העצמה נשית כלכלית. החלום התגשם והוא ממשיך להגשים את חלומן של נשים רבות באוגנדה ובישראל באמצעות יצירת תכשיטים, סלים ומגשים הנמכרים בארץ. כל שרשרת ומגש שנרכשים, עוזרים לנפש אחרת בעולם לפסוע עוד צעד ביציאה מחיים של עוני, רעב ואלימות

פרויקט התנדבות

העצמה נשית כלכלית מירמבה סטודיו אבישיד

צילום: דריק פול

בשנת 2017 טסו שלוש נשים צעירות לאוגנדה במסגרת פרויקט התנדבות של ארגון ברית עולם בשותפות הסוכנות היהודית. במהלך השהות שם, הן קיבלו הצצה לחיים של הנשים באוגנדה, וגילו כי 49% מתוכן אינן משולבות בשוק התעסוקה ואינן בעלות עצמאות כלכלית. כך בעצם נולד Mirembe (שלום בלוגנדית), מיזם ללא מטרות רווח, שהוא חלק מעמותת ‘טופז ליזמות וחדשנות חברתית’ בחטיבת אינספיריישן, הפועלת לייזום ויישום מיזמים חברתיים בכלל, והעצמה נשית כלכלית בפרט, וזאת דרך אומנות מסביב לעולם. 

בניגוד לחברות תעשייתיות גדולות, הסחורה של מירמבה עוברת לישראל ישירות מהיצרניות, אלו הן הנשים האוגנדיות המדהימות, ללא תיווך של גורמים נוספים. קיצור שרשרת האספקה תורמת להפחת בכמויות הזיהום הסביבתי, ומאפשרת לנשים לקבל נתח הוגן ומתגמל מהתוצרת שלהן.

המיזם, המנוהל על ידי נשים למען נשים, מייצר גשר תרבותי-עסקי וסולידריות בין קהילות נשים באפריקה ובישראל באמצעות אומנות ועיצוב. קהילת נשות מירמבה מונה כיום כ-100 חברות, היוצרות תכשיטים מרהיבים בטכניקת נייר מגולגל, סלים ומגשים בקליעה מסורתית ופרטי סטיילינג וקראפט מקומיים, גם הם מחומרים טבעיים.

תכשיטים מחומרים טבעיים ויצירה מעוררת השראה

 

התכשיטים הייחודיים משקפים את נוף מולדתן של הנשים היוצרות. הסלים, עשויים מראפיה טבעית שמקורה בגזע עץ בננה, בעוד התכשיטים מיוצרים בטכניקה מיוחדת של נייר מגולגל ואת צבעי המוצרים מפיקות הנשים היוצרות מטחינת פרחים לאבקה, המתבשלת במים ביחד עם הראפיה. דמיינו איך כל מוצר מיוצר שם בתשומת הלב המירבית, בעבודה ידנית עדינה ומדויקת, בעשייה סבלנית אינסופית. התוצאה היא עשרות מוצרים יפיפיים אשר כל אחד מהם הוא יחיד במינו.

המגש עוזר לילדה ללכת לבית ספר, השרשרת מאפשרת לאישה לבנות עסק

רכישה מהמיזם מאפשרת לנשים להיות חלק משוק התעסוקה, לזכות במשכורת פרטית משלהן ולהשתמש בה על מנת להתקיים באופן עצמאי ולפרנס את משפחותיהן. בזכות המיזם, התורמות והרוכשות, נשות מירמבה מצליחות לשלוח את ילדיהן ללימודים ואף לפתוח עסקים משלהן, מה שתורם לצמצום אחוזי העוני והרעב ומעלה את תחושת הסיפוק והמשמעות. במקביל לייצור האמנותי, נשות מירמבה נהנות מתכנית העשרה לימודית הכוללת לימוד לניהול כלכלי, העצמה אישית ולימודי אנגלית הפותחים עבורן צוהר ליצירת מציאות אחרת.

העצמה נשית כלכלית - מירמבה_-תכשיטים-מאוגנדה-סטודיו אבישיד

צילום: ירדן שמואלי                דוגמנית: ספיר מגן 

לרכוש מוצר קראפט ולתמוך בערכי הדדיות, קיימות, מיחזור ואיכות הסביבה

בניגוד לחברות תעשייתיות גדולות, הסחורה של מירמבה עוברת לישראל ישירות מהיצרניות, אלו הן הנשים האוגנדיות המדהימות, ללא תיווך של גורמים נוספים. קיצור שרשרת האספקה תורמת להפחת בכמויות הזיהום הסביבתי, ומאפשרת לנשים לקבל נתח הוגן ומתגמל מהתוצרת שלהן. איפה אפשר למצוא את המוצרים של מירמבה? מוצרי מירמבה הגיעו למכירות ביתיות בכל רחבי הארץ ואנו מוזמנות לירידים וכנסים בעזרתם המסורה של עשרות מתנדבות ומתנדבים. עם פרוץ הקורונה השיק מיזם מירמבה אתר רכישה אונליין המזמין אתכן להתרשם ממגוון המוצרים שם תוכלו גם להצטרף לקהילת מירמבה בפייסבוק, לעקוב אחרי העשייה, לתמןך בה ולקחת חלק פעיל בהתנדבות.

שתפו:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
מיזם מירמבה

מיזם מירמבה

מיזם Mirembe פועל לקידום עצמאות כלכלית עבור נשים יוצרות באפריקה - באמצעות יצירת תכשיטים בעיצובים מקוריים. למיזם אפיקי פיתוח מרגשים, אנו מבקשות לפתוח קבוצות נשים נוספות לאוכלוסיות שונות, לחזק את הקשר עם האקדמיה, המגזר העסקי ולקוחות בכל העולם. נשות מירמבה מציעות יצירת מוצר ייחודי בהזמנה אישית לחברות שרוצות להשקיע בקהילות שלהן.

כתבות אחרונות
לחם מחמצת מגזין 60 פלוס צילום דפנה אילון

לחם מחמצת בניחוח פראי

תקופת הקורונה הביאה עימה טרנדים בעשייה במטבח הביתי ובעיקר באפייה. ואם כבר לאפות אז לפחות בריא. בתקופה זו, לחם המחמצת כבש את תחום הלחמים ולחם הדגל המדובר לאחרונה, הוא הלחם הפראי, המפתיע בפשטות הכנתו וטעמו המופלא

קראי עוד »

זרה ביפן

סוזי כהן אוקובו, מחברת הספר “זרה ביפן”, ישראלית שהתחתנה עם יפני והקימה משפחה ביפן. מספרת בהרצאה את סיפור התאקלמותה בטוקיו ועל החיים בארץ השמש העולה.

קראי עוד »