כתבת סופהשבוע

מיזם מירמבה להעצמה נשית כלכלית

מיזם מירמבה להעצמה נשית כלכלית

???
תחום פעילות

אם יש לך סיפור מעניין ואת מעוניינת לשבת על כוס קפה עם הכתבת שלנו, מוזמנת ליצור קשר עם מערכת המגזין

קטגוריות

06.

08.

הצטרפו אלינו לקבלת ניוזלטר

לחם מחמצת בניחוח פראי

תקופת הקורונה הביאה עימה טרנדים בעשייה במטבח הביתי ובעיקר באפייה. ואם כבר לאפות אז לפחות בריא. בתקופה זו, לחם המחמצת כבש את תחום הלחמים ולחם הדגל המדובר לאחרונה, הוא הלחם הפראי, המפתיע בפשטות הכנתו וטעמו המופלא

לחם מחמצת מגזין 60 פלוס צילום דפנה אילון

כיתוב תמונה

קרדיט תמונה:

לחם המחמצת היה כאן הרבה לפני ימי הסגר. מספיק לראות את כמות מאפיות הבוטיק הנמצאות בכל עיר. אבל השינוי שהפך לטרנד, מתבטא בכך שישראלים רבים גילו שאפשרי לאפות את הדבר המופלא והבריא הזה, בבית. ובטכניקה מסוימת, מתברר עד כמה הפשטות באפיית לחם המחמצת, מביאה לסיפוק והנאה מהטעם והריח המשכר של לחם ביתי, אשר משרה אווירה חמימה ומשפחתית בבית.

מחמצת הנקראת גם שאור ובאנגלית  sourdough, היא השיטה העתיקה ביותר להתפיח בצק.

מחמצת היא תערובת  ראשונית של קמח ומים שעליה נחים שמרים וחיידקים, המפתחים בה גם טעמים וארומות.

התהליך ליצירת מחמצת ביתית הוא די פשוט. עם זאת רבים מעדיפים לקבל גור מחמצת מן המוכן.

לרבים מחברי נידבתי גור מחמצת – הכוונה לכמות קטנה של מחמצת יציבה ובריאה אותה הם יכולים לגדל ולטפח וליצור ממנה לחמים בבית בעתיד.

בצק עם מחמצת, תופח זמן ארוך יותר מאשר בצק שהוכן עם שמרים מסחריים, ועל כן מפתח טעמים וריחות המוסיפים לניחוח הלחם.
בזמן התפיחה הארוך יש פירוק של פחמימות לסוכרים הזמינים לשימוש חיידקים ושמרים, ולכן ברוב המקרים הלחם קל יותר לעיכול.

אלה חלק מהסיבות שגורמות לדי הרבה אנשים לרצות לאפות בבית לחם מחמצת. תוסיפו לזה את הריח המשגע בבית, והעובדה שכאשר אנחנו יוצרים את הלחם שלנו אנחנו יכולים להחליט באילו קמחים נשתמש, ואילו תוספות נוסיף ללחם.
מאחר ולחם הוא מזון כל כך בסיסי ניתן להוסיף לבצק הכל: תבלינים, גרעינים שונים, ירקות פירות מיובשים ועוד.

הטעם שבפראות

שנים שאני מלמדת אפייה בשיטה המסורתית, כלומר: לישת בצק, תפיחה, עיצוב ואפייה.
לפני כעשור נתקלתי בשיטה מיוחדת לאפית לחמי מחמצת – “לחם פראי“. בשיטה זו מוותרים על לישה של הבצק. חומרי המתכון מעורבבים ביד ערבוב קל בלבד עד ליצירת בצק.

את התפתחות הבצק בלישה, מחליפה כמות מים גדולה וזמן תפיחה ארוך.

כאשר אנו אופים לחם, אנחנו רוצים אווירה רווית אדים בתנור בדקות הראשונות של האפייה. תפקיד האדים הוא להאט את התגבשות הקרום, כך שללחם יש הזדמנות לתפוח בזמן האפייה. לחם ללא לישה נאפה בכלי מיוחד וסגור, כאשר כמות המים הגדולה יחסית בבצק הופכת לאדים בתוך הכלי, וכך אנו משיגים תפיחה מרשימה של הבצק ולחם בעל חורים גדולים. בנוסף, הכלי נותן תמיכה לבצק והתוצאה היא כיכר עגולה ויפה.

התוצאות של הלחם הזה הרשימו אותי כל פעם מחדש. כי באמת יש צורך רק בשתי ידיים, בכלי סגור ותנור כדי ליצור מגוון לחמים שתמיד מצליחים.

יתרון נוסף ובולט של הלחם הזה, לפחות עבורי (אמא עסוקה עם חמישה בנים), היא היכולת להתאים את לוח הזמנים של ההכנה לסדר היום שלי והגמישות שניתן לגלות בזמני ההכנה.

לחם פראי - היתרונות

ללחם הזה כל היתרונות שתמיד חיפשנו – לחם איכותי שאנחנו קובעים את מרכיביו, אופים אותו לבד בבית, בזמנינו החופשי. הבית מתמלא ניחוח אפיה משכר והלחם בעל מראה של מאפית בוטיק מקצועית.

שתפו:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
דפנה אילון

דפנה אילון

מהנדסת מזון ומאמנת לאורח חיים בריא. מרצה בנושאי איכות חיים וניהול עצמינו בזמן, שינוי הרגלי תזונה לטובים יותר בפשטות ובקלות. מנחה סדנאות בישול ואפיה מעשיות שעושות שימוש בחומרי גלם פשוטים וזמינים, דגשים על קלות ההכנה, ושיתוף הקהל באופן פעיל. אמא לחמישה שמצליחה לשלב בין קריירה, זוגיות, משפחה ופנאי המאמינה שאורח חיים מאוזן, תודעת אושר, ותזונה בריאה הם המפתח לחיים טובים.

כתבות אחרונות
לחם מחמצת מגזין 60 פלוס צילום דפנה אילון

לחם מחמצת בניחוח פראי

תקופת הקורונה הביאה עימה טרנדים בעשייה במטבח הביתי ובעיקר באפייה. ואם כבר לאפות אז לפחות בריא. בתקופה זו, לחם המחמצת כבש את תחום הלחמים ולחם הדגל המדובר לאחרונה, הוא הלחם הפראי, המפתיע בפשטות הכנתו וטעמו המופלא

קראי עוד »

זרה ביפן

סוזי כהן אוקובו, מחברת הספר “זרה ביפן”, ישראלית שהתחתנה עם יפני והקימה משפחה ביפן. מספרת בהרצאה את סיפור התאקלמותה בטוקיו ועל החיים בארץ השמש העולה.

קראי עוד »